Data dodania: 2024-05-28

Współczynnik przenikalności cieplnej – jak obliczamy kluczowy parametr dla okien?

Wybierając okna na swoją inwestycję, jednym z podstawowych parametrów, jakimi musimy się kierować, będzie współczynnik przenikalności cieplnej. Zasada jest prosta: im niższy, tym lepiej. Jak go więc zoptymalizować? Co ma największy wpływ na jego wartość? Rozbieramy temat na czynniki pierwsze.

Współczynnik przenikalności cieplnej dla okien montowanych na najnowszych inwestycjach nie powinien przekraczać 0,9 W/m2K. To jednostka, która umożliwia obliczenie, ile ciepła jest w stanie przeniknąć przez 1 m2 okna, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz wynosi 1 kelwin.

W lutym na stronie internetowej AMJ System mogliście się dowiedzieć, jak współczynnik ewoluował na przestrzeni lat, a także w jakim stopniu wpływa on na oszczędności na rachunkach. Warto też jednak wiedzieć, jak się go oblicza.

Trzy rodzaje współczynnika

Współczynnik przenikalności cieplnej okna (Uw) jest wypadkową kilku składowych. By go obliczyć, musimy znać Ug (współczynnik przenikalności szyby), Uf (współczynnik przenikalności profilu okiennego) oraz Psi (współczynnik przenikalności ramki międzyszybowej).

Obliczając Uw, mnożymy Uf przez Ug, następnie przez Psi. Każdy z tych cząstkowych współczynników będzie wprost wynikał z powierzchni odpowiednio ramy okiennej, szyby, a także długości ramki.

Im niższe będą wartości składowe, tym niższy (a więc lepszy) uzyskamy końcowy współczynnik przenikalności cieplnej całego okna.

Duże możliwości manewrowania

Konfigurując okna na swoją inwestycję, nierzadko możemy spotkać się z sytuacją, w której uzyskanie wymaganego współczynnika okaże się trudne. Takie przypadki mają miejsce zwłaszcza przy małych oknach.

Istnieje jednak kilka sposobów na poradzenie sobie z takim problemem. Jeśli gabaryty okna umożliwiają jego wykonanie w opcji jednoskrzydłowej, to rezygnacja z podziału znacząco poprawi współczynnik (im większa powierzchnia pojedynczego szklenia, tym niższy współczynnik).

Kolejna kwestia to dobór pakietu szybowego (na najnowszych inwestycjach stosuje się już wyłącznie pakiety trzyszybowe), a także ramki międzyszybowej.

Coraz rzadziej stosuje się ramki aluminiowe, zastępując je ramkami ciepłymi. Mają one nie tylko lepsze parametry, ale też w większym stopniu zaspokajają wymagania wizualne klientów. Są bowiem dostępne w sześciu kolorach.

Kwestią podstawową jest też oczywiście wybór profilu okiennego. Tu opcji jest sporo, bo w ofercie AMJ System znajdują się choćby Veka SL 82, Ideal 7000 (AS Plus), Ideal 8000 oraz Elegant Inifinity 76. Okna na tych profilach bez problemu spełniają normy dla najnowszych pozwoleń na budowę.

Skomplikowane tylko z pozoru

Dla osób spoza branży obliczanie współczynnika przenikalności cieplnej może się wydawać czarną magią, ale w praktyce nie jest ono aż tak trudne.

Przede wszystkim nasi klienci nie muszą się nad tym głowić, bo przygotowując dla Was oferty, wraz z wyceną podajemy współczynnik przenikalności cieplnej dla każdego okna. Jeśli ze względu na gabaryty okna, pojawia się problem z uzyskaniem odpowiedniej wartości, szukamy rozwiązań alternatywnych, omawiając kwestię podziału na skrzydła, wymiarów, czy doboru optymalnej ramki międzyszybowej. Możliwości jest mnóstwo!

(fot. Adams)

* Darmowy pomiar na obszarze Wielkopolski *

Formularz kontaktowy

Napisz od nas, lub zadzwoń: 572 403 079

  • Godziny otwarcia

  • PON-PT: 9:00 - 17:00

  • Sobota: 9:00 - 13:00

  • KONTAKT

  • Adres
  • ul. Bolesława Chrobrego 6B
    64-500 Szamotuły
  • NIP:
  • 787-211-09-96
  • TEL:
  • +48 508 430 399
  • Mail:
  • szymon@amj-system.eu
    okna@amj-system.eu
    drzwi@amj-system.eu