Data dodania: 2024-02-23

Dobra termika kluczem do energooszczędności

Współczynnik przenikalności cieplnej to jeden z najważniejszych parametrów (poza kwestiami wizualnymi), jakie powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie okien do swojego domu.

Przepisy dotyczące termiki okien ulegały w ostatnich latach dynamicznym zmianom. Do końca 2016 roku obowiązywała regulacja, która mówiła, że współczynnik przenikalności cieplnej nie powinien przekraczać 1,3 W/m2K.

Między 2017 a 2020 rokiem norma wynosiła 1,1 W/m2K, zaś od 2021 roku do chwili obecnej to już tylko 0,9 W/m2K. Kluczową datą dla określania granicznego parametru jest moment wydania pozwolenia na budowę. Jeśli inwestycja była realizowana np. w 2021 roku, a pozwolenie wydano rok wcześniej, obowiązuje współczynnik 1,1.

Im mniej, tym lepiej

Zawsze jednak powinniśmy dążyć do tego, by okna na naszą inwestycję miały jak najniższy współczynnik – nawet jeśli przepisy niekoniecznie nas do tego w danej sytuacji obligują.

Niski współczynnik to lepsza izolacja termiczna, większa energooszczędność i nowocześniejsze okno. To przełoży się pozytywnie na wysokość rachunków za ogrzewanie (jeszcze kilka lat temu alarmowano, że budynki pochłaniają ok. 40 proc. energii w Europie).

Czym jest Uw?

Parametr, o którym mowa, określa, jaka ilość ciepła przenika w określonym czasie przez 1 m2 okna. Kluczowy wpływ na wynik Uw mają parametry Ug oraz Uf.

Ug to przenikalność cieplna pakietu szybowego. W profilach najnowszej generacji (takie można zakupić w AMJ System) wynosi ona 0,5 W/m2K. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu pakietów trzyszybowych i ciepłej ramki międzyszybowej. To już standard, obecny choćby w profilach Veka SL 82, Ideal 8000 czy Elegant.

Ramki ciepłe zastąpiły starszą generację ramek aluminiowych. W przeciwieństwie do tych drugich, dają szerokie możliwości dopasowania ich wyglądu do wymagań klienta (są dostępne w sześciu kolorach).

Uf zaś to przenikalność cieplna ramy okiennej. Tu istotna jest głębokość zabudowy profilu, liczba komór, rodzaj uszczelnienia, a także kształt wzmocnienia stalowego.

Nie warto lekceważyć walorów termicznych

Uw to zawsze wypadkowa Ug i Uf, dlatego z tych parametrów Ug ma wartość najniższą, Uf najwyższą, zaś Uw jest uśrednione.

Nowoczesne profile okienne bez trudu spełniają normy przenikalności cieplnej. Problemy pojawiają się wyłącznie w bardzo małych oknach, gdzie powierzchnia szyby jest niewielka. Generalna zasada jest taka, że im większe okno, tym niższy będzie współczynnik przenikalności cieplnej, co przełoży się na wyższą jakość stolarki i niższe rachunki.

Podobne zasady obowiązują przy drzwiach, choć na innym pułapie określono dopuszczalne współczynniki. Dziś norma dla drzwi zewnętrznych wynosi max 1,3 W/m2K.

AMJ System, przygotowując wyceny dla swoich klientów, podaje współczynniki dla każdego okna i drzwi, dlatego na bieżąco można sprawdzać wysokość tego parametru.

* Darmowy pomiar na obszarze Wielkopolski *

Formularz kontaktowy

Napisz od nas, lub zadzwoń: 572 403 079

 • Godziny otwarcia

 • PON-PT: 9:00 - 17:00

 • Sobota: 9:00 - 13:00

 • KONTAKT

 • Adres
 • ul. Bolesława Chrobrego 6B
  64-500 Szamotuły
 • NIP:
 • 787-211-09-96
 • TEL:
 • +48 508 430 399
 • Mail:
 • szymon@amj-system.eu
  okna@amj-system.eu
  drzwi@amj-system.eu