Data dodania: 2024-06-29

Przeszklenie drzwi zewnętrznych – jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

Jaką szybę zastosować w drzwiach zewnętrznych? Możliwości jest kilka, a żeby dokonać właściwego wyboru, trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na kluczowe pytania.

Reflex, lustro weneckie, szyba czarna, przezroczysta czy mleczna – producenci dają nam szerokie spektrum możliwości i tylko od naszych preferencji zależy, które rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie.

Zdecydowanej większości klientów zależy na tym, by zapewnić sobie dobry widok na to, co dzieje się na zewnątrz, a jednocześnie maksymalnie ograniczyć możliwość zaglądania przez szybę do wnętrza domu.

W takich sytuacjach mamy dwa rozwiązania. Pierwsze to reflex, czyli przyciemniana (a także barwiona na kolor brązowy lub grafitowy) szyba, której działanie można porównać do lustra weneckiego z tym zastrzeżeniem, że wpuszcza ona do środka więcej światła.

Jeśli chcemy mieć dobry widok na zewnątrz, a jednocześnie doświetlić wnętrze, reflex będzie najwłaściwszym wyborem.

Lustro weneckie działa podobnie, tyle że odbija światło, więc będzie bardziej optymalnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy przeszklenie drzwi zewnętrznych służyć ma głównie do rozpoznania gościa, a niekoniecznie do wpuszczania światła do środka.

Przy obu rozwiązaniach musimy pamiętać o jednej podstawowej kwestii. Reflex czy lustro weneckie „ukryje” nas przed osobami z zewnątrz tylko jeśli poziom oświetlenia po obu stronach jest podobny, bądź na zewnątrz jest jasno, a w środku ciemno. Jeśli gość odwiedzi nas w nocy, a wewnątrz zapalimy światło, efekt lustra zostanie odwrócony i to osoba na zewnątrz będzie widzieć nas.

Właśnie dlatego, oglądając filmy kryminalne, widzimy, że w pokoju przesłuchań świadek znajduje się w części zaciemnionej za szybą, zaś osoby okazywane ustawiają się tam, gdzie znajduje się światło.

Najskuteczniej i bezwarunkowo zakamufluje nas szyba mleczna, lecz trzeba pamiętać, że działa to w dwie strony. Taka szyba przepuści światło, jednak jest całkowicie nieprzezierna – zarówno dla domownika, jak i gościa.

Częściowo przezierna jest szyba czarna, która nie wpuści do środka światła, ale też nie będzie nas w pełni izolować od wzroku ciekawskich osób z zewnątrz.

Każdy producent oferuje ponadto szyby standardowe przezroczyste, a przy niektórych modelach drzwi dostępne są dedykowane szyby ozdobne, bądź barwione.

Jeśli nie wiesz, jaką szybę wybrać, AMJ System oferuje profesjonalne doradztwo. Przedyskutujemy oczekiwania klienta, skonfrontujemy je z warunkami na miejscu inwestycji i wspólnie dojdziemy do najbardziej optymalnego rozwiązania.

fot. Wikęd

* Darmowy pomiar na obszarze Wielkopolski *

Formularz kontaktowy

Napisz od nas, lub zadzwoń: 572 403 079

 • Godziny otwarcia

 • PON-PT: 9:00 - 17:00

 • Sobota: 9:00 - 13:00

 • KONTAKT

 • Adres
 • ul. Bolesława Chrobrego 6B
  64-500 Szamotuły
 • NIP:
 • 787-211-09-96
 • TEL:
 • +48 508 430 399
 • Mail:
 • szymon@amj-system.eu
  okna@amj-system.eu
  drzwi@amj-system.eu