Data dodania: 2024-09-01

Grubszy nie zawsze znaczy lepszy. Branża okienna przeszła ogromne zmiany

Na przestrzeni lat branża okienna przechodziła ogromne zmiany – i to na kilku płaszczyznach. Korygowano przepisy, modyfikowano wygląd profili, a także ich grubość i poszczególne elementy, dostosowując produkt do aktualnych wymagań.

Profil Ideal firmy Aluplast to doskonały przykład, na którym możemy zaobserwować, jakie przemiany zachodziły w stolarce okiennej. Linia liczy już sobie osiem odsłon (od 1000 do 8000) i między pierwszą a najnowszą upłynęła epoka.

Gdy startowała linia Ideal, nie obowiązywały jeszcze tak wyśrubowane jak obecnie normy dotyczące przenikalności cieplnej (określają, jaka ilość ciepła może przeniknąć w określonym czasie przez 1 m2 okna). Nie tylko one jednak wpływały na ofertę okien, która funkcjonowała na rynku.

Rozwój przez ewolucję

By uzmysłowić sobie, jak daleko idące było przeobrażenie branży okiennej, warto wrócić do poprzednich odsłon profilu Ideal. Linia 2000 była systemem zaledwie 3-4 komorowym i miała głębokość zabudowy 60 mm. To nie koniec, maksymalna szerokość pakietu szybowego była ograniczona do 35 mm, co oczywiście umożliwiało szklenie maksymalnie dwiema szybami.

Potem profile sukcesywnie „rosły”. Ideal 4000 to już system 5-6 komorowy, z głębokością zabudowy minimum 70 mm, a pakiety szybowe mogły mieć grubość do 48 mm.

Co ciekawe, Ideal 4000, choć jest na rynku bardzo długo, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Profil nie jest oczywiście montowany na inwestycjach z najnowszymi pozwoleniami na budowę (nie osiągniemy na nim współczynnika przenikalności cieplnej 0,9 W/m2K lub niższego), ale znajduje szerokie zastosowanie przy wymianach, a także w budynkach letniskowych czy gospodarczych. Jest też produkowany w dużej skali na eksport.

Polska wyznacza trendy

Ze względu na restrykcyjne przepisy, profile okienne stosowane w naszym kraju muszą spełniać bardzo wysokie standardy. Aluplast szedł w tym kierunku i dziś prym wiodą Ideal 7000 (nazywany także AS Plus) oraz Ideal 8000. To profile o głębokości zabudowy 85 mm, do których stosuje się pakiety trzyszybowe z ciepłą ramką.

Takie okna uczynią zadość przepisom, ale też zaspokoją wszystkie oczekiwania klientów. Gwarantują energooszczędność, a Ideal 8000 ma dodatkowo zaczepy antywyważeniowe w standardzie, co stanowi skuteczną barierę przed złodziejami, którzy próbowaliby się dostać do wnętrza budynku przez podważenie skrzydła.

Co będzie dalej? Nie należy się raczej spodziewać dalszego „pogrubiania” profili, bo w pewnym momencie taki zabieg przestaje być efektywny. Co prawda, np. na rynek holenderski trafiają okna o głębokości zabudowy ramy sięgającej nawet 120 mm, to jednak bardziej kwestia designu i walorów praktycznych (tak szeroka ościeżnica ogranicza konieczność dodatkowej obróbki murarskiej), a nie ściśle właściwości termicznych.

Jeśli chodzi natomiast o kwestię szklenia, pojawiają się już koncepcje z pakietami czteroszybowymi. Takie okna z powodzeniem mogłyby być stosowane w domach pasywnych. Dziś jednak prym zdecydowanie wiodą okna trzyszybowe. Takie szklenie, w połączeniu z solidnym profilem okiennym, najlepiej jeszcze zabezpieczonym antywłamaniowo, zapewni nam komfort użytkowania, a także bardzo zadowalającą termikę.

foto: Adams

* Darmowy pomiar na obszarze Wielkopolski *

Formularz kontaktowy

Napisz od nas, lub zadzwoń: 572 403 079

  • Godziny otwarcia

  • PON-PT: 9:00 - 17:00

  • Sobota: 9:00 - 13:00

  • KONTAKT

  • Adres
  • ul. Bolesława Chrobrego 6B
    64-500 Szamotuły
  • NIP:
  • 787-211-09-96
  • TEL:
  • +48 508 430 399
  • Mail:
  • szymon@amj-system.eu
    okna@amj-system.eu
    drzwi@amj-system.eu