Godziny otwarcia
PON-PT: 9:00 - 17:00
Sobota: 9:00 - 13:00
Data dodania: 2024-12-09
Dlaczego moje okna parują? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników, zakładając, że zjawisko może wynikać z wady produktu. To mit, dlatego warto wiedzieć, z czego naprawdę wynika problem.
Skraplanie się wody na powierzchni szyby od wewnątrz domu czy mieszkania jest naturalnym zjawiskiem fizycznym. Wynika ono przede wszystkim z różnicy temperatur, jaka panuje w powietrzu i na powierzchni przeszklenia, która jest zimna.
Wiele zależy od wilgotności powietrza. Jeśli mówimy o łazience, gdzie często suszymy pranie, bądź kuchni, gdzie często gotujemy, wilgotność z oczywistych powodów będzie wyższa.
Naturalne zjawisko
Podobnie wygląda sytuacja na świeżo ukończonych inwestycjach. Farby, tynki, nowe ściany – wszystkie te elementy, zwłaszcza w początkowym etapie, zwiększają wilgotność powietrza, co sprzyja skraplaniu na powierzchni szyby.
Taki widok często budzi wątpliwości u klientów dotyczące jakości stolarki, czy samego montażu. Są to obawy nieuzasadnione, bo nowe okna są szczelne i to jedyna przyczyna, która może prowadzić do skraplania.
Wentylacja przede wszystkim
By wyeliminować osadzanie się kropel wody na szybie, trzeba zadbać przede wszystkim o prawidłową wentylację. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzać drożność wentylacji w domu, ale równie ważne będzie regularne wietrzenie pomieszczeń. Optymalnym rozwiązaniem może być też zainstalowanie w oknach nawiewników.
Dbając o odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz domu czy mieszkania, w znacznym stopniu ograniczymy ryzyko występowania tego zjawiska.
Dlaczego nowe okna parują, a ze starymi tak nie było?
To pytanie również bywa zadawane przez klientów, którzy decydują się na wymianę stolarki.
Odpowiedź jest zazwyczaj prozaiczna: okna wymieniamy na nowe wtedy, gdy stare nie spełniają naszych oczekiwań, są zniszczone lub zawyżają rachunki za prąd z powodu swojej nieszczelności.
Właśnie ta nieszczelność powoduje, że przed wymianą stolarki do parowania szyb mogło nie dochodzić. Pomieszczenia były wietrzone, choć często poza świadomością mieszkańców.
Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto pamiętać. Wybierając nowe okna, stawiajmy na jak najlepsze pakiety szybowe. Im niższy współczynnik przenikalności cieplnej, tym naturalnie cieplejsza będzie wewnętrzna szyba pakietu. Wtedy różnica temperatur w powietrzu i na szybie będzie mniejsza, co z kolei wyeliminuje ryzyko skraplania się wody.
Jeśli się do nas zgłosicie, AMJ System pomoże Wam w takim doborze okien, by ich właściwości termiczne były jak najlepsze, również pod kątem problemów opisanych powyżej.
* Darmowy pomiar na obszarze Wielkopolski *
Napisz od nas, lub zadzwoń: 572 403 079
PON-PT: 9:00 - 17:00
Sobota: 9:00 - 13:00